Site Rengi

Üniversite Sanayi İşbirliği İle Geliştirdiğimiz Jet Cooling Sistemi Anadolu Ajansı’nda

20.12.2020
1.023

Geliştirilen ürünün taşıdığı risklerin kullanımdayken değil, tasarlanırken keşfedilebilmesi için üreticilere, mühendisliğin yanı sıra önemi hızla artan “ürün geliştirme uzmanlığı” desteği gerekebiliyor. Üniversite-Sanayi İşbirliği’ne güzel bir örnek HTE Endüstriyel Kontrol firması ile yapılan ‘Jet Cooling Soğutma Sistemi’. Geliştirdiğimiz ürün hakkında detaylı bilgi için ‘Jet Cooling’ makalemizi okuyun.

Jet Cooling Sistemi

İSTANBUL (AA) – MEHMET FATİH ERDOĞDU – Geliştirilen ürünün taşıdığı risklerin kullanımdayken değil, tasarlanırken keşfedilebilmesi için üreticilere, mühendisliğin yanı sıra önemi hızla artan ‘ürün geliştirme uzmanlığı’ desteği gerekebiliyor.

Ekonomide kalkınmanın anahtarlarından olan yüksek katma değerli ve inovatif ürün geliştirmek için çoğu zaman sadece mühendislik bilgisi ya da tüketici taleplerine göre yapılan tasarım yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle sanayinin tüm alanlarında, son dönemde çokça öne çıkan kavramlardan olan ‘ürün geliştirme uzmanı’ desteğine ihtiyaç duyulabiliyor.

Marmara Üniversitesi Ürün Geliştirme Merkezi’nin (MÜRGEMER) firmalara verdiği ürün geliştirme desteğiyle sağlıktan tekstile, otomotivden havacılığa, teknolojiden savunmaya kadar pek çok sektörde geliştirilen ürünler, tasarım aşamasında yapılan analizleri ve simülasyonları sayesinde kullanım sırasında sıfıra yakın risk taşıyor.

MÜRGEMER, gelişmiş altyapısı sayesinde firmalara ürün geliştirme süreçlerinde destek verirken, firmaların; kullanım sırasında oluşabilecek riskleri hesaplanmış ve ortadan kaldırılmış, inovatif, fonksiyonel ürünler geliştirmesi sağlanıyor.

MÜRGEMER Proje Yöneticisi Öğretim Üyesi Dr. Selim Hartomacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürün geliştirme aşamasında dikkat edilmeyen küçük detayların hayati önem taşıdığına, hatta çoğu zaman kazaların ya da üretim sırasındaki aksaklıkların neden kaynaklandığının tespit dahi edilemediğine dikkati çekti. 

Hartomacıoğlu, yaptıkları çalışmalarda pek çok yaratıcı ürün tasarımının gerçekleştirildiğini, var olan ürünlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda ise kullanım sırasında aksaklık olmadan fark edilemeyen yapısal hataların giderildiğini söyledi.

– Jet Cooling Sistemi Geliştirildi

MÜRGEMER Proje Yöneticisi Öğretim Üyesi Dr. Hartomacıoğlu, HTE Endüstriyel Kontrol tarafından yapılan Jet Cooling Sistemi’nin ise (Maça Soğutma Sistemi) Türkiye’de bir ilk olduğunu, döküm endüstrisi için üretim sırasında düzenli olarak mükemmel bir soğutma çözümü sunduğunu, Japonya ve Fransa’nın ardından Türkiye’de geliştirildiğini, üretim sırasında yapısal hataları ortadan kaldırarak üretim firesini azaltan Jet Cooling Sistemi’nin özellikle ileri teknoloji alüminyum ile üretilen ürünlerin yüksek kalitede üretilmesinde son derece önemli olduğunu vurguladı.

Üniversite Sanayi İşbirliği İle İleri Teknoloji Ürün

İleri teknoloji alüminyumun özellikle otomotiv sektöründe çok kullanıldığını belirten Hartomacıoğlu, ‘Otomotiv sektöründe dinamik yük var ve ürünün kalitesi çok önemli. Hatta zaman zaman hayati önem taşıyor. Örneğin, alüminyum bir jantta üretim sırasında gözden kaçan küçük bir hata ancak jant kırıldığında fark edilebiliyor. Jet Cooling Sistemi, bu tür yapısal hataları tamamen sıfırlıyor.’ dedi.

Haberin diğer detayları için Anadolu Ajansı linkini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/egitim/risksiz-urun-gelistirmek-icin-muhendislikle-birlikte-uzman-yardimi-gerekebiliyor/661637

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.