Site Rengi

Jet Cooling (Maça Soğutma Sistemi)

10.06.2020
4.152
jet cooling maça soğutma sistemi
HTE Jet Cooling Cihazı

Jet Cooling (Maça Soğutma Sistemi) ve HTE’nin bu alanda yaptığı inovatif çalışmalar ve satış için bu makale hazırlanmıştır. Noktasal soğutma (spot cooling) olarakta bilinen maça soğutma sistemi diğer adıyla Jet Cooling sistemi döküm endüstrisi için mükemmel bir soğutma çözümüdür. HTE Jet Cooling sistemleri sağlam, rekabetçi ve güvenilirdir ve firmanızın üretim verimliliğini arttırarak firmanıza değer katmaktadır. Bu değer, firmanızın müşterilerine kaliteli ürün vermenizi sağlamakta ve üretim sisteminizin robüst hale gelmesini sağlamaktadır.

Maça pimleri döküm işleminde çok yüksek termal gerilmelere maruz kalırlar ve özellikle küçük çaplı maça pimleri bu yükler sonucu sık sık kırılmaları ve yapışmaları meydana gelir. Ayrıca maça pimlerinin etrafındaki malzemede porozite ve istenmeyen döküm hataları meydana gelir.

HTE, geliştirdiği yüksek teknoloji Spot Cooling (noktasal soğutma) sistemi ile gerek maça pimlerini koruyacak gerekse üretilen malzemede porozite gibi istenmeyen döküm hatalarını minimize edecek yetenektedir.

Kalıplanan ürünün şekli ve boyutuna göre maça yapıları kullanılmaktadır. Özellikle ters açıların bulunduğu durumlarda maça yapıları kullanılmaktadır. Yani maçalar karmaşık şekilli ürünlerin kalıplanmasınad kullanılan önemli elemanlardır.

Metal enjeksiyon sistemlerinde, alüminyum enjeksiyon veya diğer malzemeler, kalıp tasarımında özellikle karmaşık yapılarda maça sistemleri mutlaka kullanılmaktadır. Maçaların hareketli veya sabit yapıda olması durumu mümkündür. Maçalar maça pimleri yardımıyla sabitlenmekte ve hareket etmektedir. Bu pimler metal enjeksiyon sistemlerinde her bir çevrim süresince farklı termal yüklere maruz kalmakta ve bu durum onların aşınarak zamanla kırılmalarına sebep olmaktadır. Ayrıca maça çevresinde döküm malzemede istenilmeyen porozite gibi hatalara sebep olmaktadır.

HTE olarak geliştirdiğimiz yüksek teknoloji Jet Cooling cihazı ile maça soğutma işlemini yüksek performansta yapmakta, bu sayede noktasal soğutma (spot cooling) tekniği ile maça pimlerinin kırılması veya porozite gibi döküm hatalarının önüne geçilmesini sağlayarak müşterilerimizin üretim verimliliğini arttırmaktayız. Ürün ve hizmetlerimize ulaşmak için bize ulaşın.

Yüksek teknoloji Jet Cooling cihazları ile;

  1. Kalıp bakımı ihtiyacını azaltarak firmanızın bakım maliyetleri düşürülmektedir.
  2. Arıza ve bakım gibi sebeplerle aksayan ve zaman kaybına sebep olan durumlar elimine edilmektedir.
  3. Kalıp bileşenleri, maça pimi gibi, ömrünü arttırarak maliyetlerinizde azalma sağlamaktadır.
  4. Üretilen parçanın yüzeyinin ve boyutlal kalitesi iyileştirilerek yüksek kalite ürün üretmenizi sağlamaktadır.
  5. Döküm hatalarını minimize ederek ROBÜST bir üretim hattı imkanı sağlamakta ve üretilen ürünlerde eş özellilik imkanı sağlamaktadır.
  1. HTE Jet MD01
  2. HTE Jet MD02
  3. HTE Jet MD03

Neden Maça Soğuma Gereklidir?

Alüminyum sektörü hızla gelişen ve önemli bir sektördür. Özellikle ileri teknoloji alüminyum, farklı üretim yöntemleri ile üretimi ve nihai ürünün yüksek kalitede üretilmesi son derece önemlidir. Özellikle geliştireceğimiz özel cihazlarla nihai ürün kalitesini arttıracak, problemleri çözecek teknolojiler geliştirmek ve yüksek maliyetle ithal ettikleri ürünler yerli olarak üreterek sektöre katkıda bulunmaktır. Üretim veriminizi arttıracak danışmanlık hizmeti ve bilgi için ‘Üretim Danışmanlığı‘ makalemizi okuyabilirsiniz.

Firmamız bünyesinde ön Ar-Ge çalışmaları ile geliştirdiğimiz ‘Hızlı Soğutma Sistemi (Jet Cooling System) özellikle firmaların üretim hatlarında yaşadığı büyük bir problem olan maça pimleri çevresinde oluşan döküm hatalarının, çökelmelerin,  teknik özellik düşmelerinin önüne geçecek, bu sorunları ortadan kaldırmaktadır. Bu sistem sayesinde yüksek basınçlandırılmış suyu yüksek basınçlı döküm tezgâhları içerisindeki kalıplarla bulunan maça pimlerinin ‘kontrollü’ soğutulması amacıyla kullanılmaktadır. Örnek bir hata resmi Şekil 1 de ve hızlı soğutma sistemi uygulanmış yapı ise Şekil 2 de verilmiştir. Gerekli analitik ve nümerik hesaplamaları yapılarak, laboratuvar ortamında ve gerçek çalışma ortamında test işlemleri sonrası ulusal ve uluslararası pazara sunulan ürün hakkında bilgi için bize ulaşın. Analitik ve nümerik hesaplamalar için ‘tasarım doğrulama‘ ürünlerini inceleyebilirsiniz.

jet cooling avantajları
Şekil 2
maça soğutma sistemi
Şekil 1

Jet Cooling (Maça Soğutma) Nasıl Çalışır?

Bir pompa sistemi belirli maça pimlerine yerleştirilen küçük çaplı enjektörlerin devrelerinde belirli süre için basınçlı soğutma suyunun (3 ila 20 bar aralığında) sirkülasyonunu sağlayarak soğutma işlemini gerçekleştirir. İşlem sonucunda küçük kanalların temizlenmesi için pinömatik sistem enjektör devrelerine hava akımı verir ve böylece temizleme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bu şekilde çevrim yani soğutma ve temizleme istenilen zaman aralığında tekrar ettirilir.

Soğutma çevrimi (su ve hava) basınçlı döküm makinesi, alüminyum enjeksiyon veya diğerleri, ayarlabilir sıcaklık ayarları ile senkronize edilebilir.

HTE, geliştirdiği yüksek teknoloji cihaz ile kontrol ekranı vasıtasıyla bütün sistem kontrol edilebilmekte ve bütün parametreler. ayarlar, zaman ayarları ve sistem parametreleri ayarlanabilmektedir. Ayrıca tank seviyesi ve su sıcaklığı online olarak takip edilebilmektedir.

Konformal Soğutma Sistemi

Sektörümüz, özellikle otomotiv endüstrisinden gelen ağırlığın azaltılması talepleri sayesinde ciddi bir genişleme potansiyeline sahiptir. Bununla birlikte, kaliteyi ve verimliliğini arttırmak, hurda oranını ve sonuçta nihai parçanın fiyatını düşürmek için büyük bir baskı altındayız. Bu hedeflere ulaşabilmek için, gelişmiş yardımcı teknolojileri prosesimize entegre etmemiz ve verimliliğimizi sürekli olarak arttırmak için sonsuz çaba sarfetmemiz gerekiyor. Geliştirdiğimiz jet cooling sistemi, mikro yağlama, kalıp kapalıyken yağlama, uyumlu soğutma gibi gelişmiş teknolojilere kolaylıkla adapte edebileceğimiz en basit ve en verimli teknolojilerden birisidir. Bu mükemmel ürün grubunu firmanıza katmak, üretim verimliliğinizi arttıracak bu teknolojiyi satın almak için bize ulaşın.

Fiyat Teklifi İçin Bize Ulaşın

    Ziyaretçi Yorumları (1)