Site Rengi

Alüminyum Nedir?

10.06.2020
6.847

Alüminyum nedir? ve üretimi hakkında detaylı bilgiler verilmek üzere bu makale hazırlanmıştır. Alüminyum, Al, Dünya’nın kabuğunda bulunan en bol metaldir. Dünya yüzeyinin toplam ağırlığının yaklaşık olarak %8’ini alüminyum oluşturmaktadır. Alüminyum doğada kimyasal olarak reaktiftir ve metal olarak doğada tek başına bulunmamaktadır. Bunun yerine alüminyum malzemesi, alümina adı verilen bir oksitten işlenerek elde edilmektedir. Günümüzde kullanımı gittikçe artan alüminyum malzemesi hakkında alüminyum nedir, boksit nedir ve alüminyum hakkında genel bilgilere ulaşabilirsiniz. HTE olarak Alüminyum sektörüne yönelik ekipman, ölçüm aletleri, test cihazları, robotlar üretmektedir. Alüminyum enjeksiyon sektöründe üretim verimini arttırmaya yönelik ekipmanlar üretimimize örnek ‘Jet Cooling’ sistemini örnek verebiliriz. Ürün ve hizmetlerimiz hakkında bilgi ve teklif almak için bize ulaşın.

alüminyum nedir

Boksit Nedir?

Malzeme, minerallerden oluşan bir cevher olmasına rağmen minerel olarak bilinir. Boksit, alüminyum kaynağı olarak kullanılmasına rağmen farklı metallerde içermekte ve kullanılmaktadır. Dünya ticaretinde güçlü bir yeri olan boksit, dünyanın alüminyum ihtiyacı da özellikle boksit cevrehinden karşılanmaktadır.

Peki bu derece önemli bir malzemenin temel kaynağı olan boksit hakkında neler biliyoruz. Mesela yerkabuğunda en bol bulunan 3. cevherdir. Bu cevherler yüzyerce yıl dünyanın alüminyum ihtiyacını karşılayacak seviyededir. Yani, her geçen gün alüminyum alaşımlarının farklı sektörlerde kullanımını fazlasıyla karşılayacak rezerve dünya olarak sahibiz.

Alümina yine doğada farklı hallerde olabilir. Örnek verecek olarsak oksit, sülfat, florür ve silikat şeklinde bulunabilir. Boksit ise hidratlaşmış bir alüminadır. Büyük oranda alüminyum, demir, oksit ve hidroksit karışımı malzemelerden oluşmaktadır. Doğada beyaz, gri, sarı ve kırmızı renklerde boksit görmeniz mümkündür.

Alüminyum Özellikleri

Alüminyum endüstrinin vazgeçilmez malzemesidir. Otomotiv endüstrisinden savunma-havacılık endüstrisini, medikal sektörlerden endüstriyel ürünlere kadar çok geniş bir kullanım alanı olan Alüminyum malzemesi özellikleri nelerdir? Peki bu malzemeyi bu derece öne çıkartan nedir? Nasıl bir özelliklere sahiptir. İşte size alüminyum malzemesini eşsiz kılan mükemmel özellikler;

 1. Hafiflik
 2. Dayanıklı
 3. Şekillendirilebilir
 4. İşlenebilir
 5. Korozyona karşı dayanıklı
 6. Toksit olmayan
 7. Isı ve elektrik için yüksek iletkenlik
 8. ışık ve ısı için son derece yansıtıcı
 9. Manyetik değil
 10. Görsel olarak dikkat çekici
 11. ve en önemli özellilği %100 geri dönüştürülebilir.

Bu derece önemli bir malzeme olan Alüminyum’un element özellikleri nelerdir. İşte size çağın malzemesi hakkında bazı bilgiler; simgesi Al, atom numarası 13, metal grubu, kübik merkezli yüzey, 26,981539 atom ağırlığı, 13 proton sayısı, 14 nötron sayısı, 13 elektron sayısı, erime noktası 660,37 °C olarak ifade edilebilir. Bu makale çalışmasında ‘Alüminyum Nedir?’ sorusuna cevap arayama çalıştık.

İnovatif ürünler geliştirmek isteyenlerin vazgeçemediği malzeme olan Alüminyum farklı alaşımlarda üretilmektedir. Doğadaki formundan sanayiciye giden süreçte farklı aşamalardan geçmekte ve nihai ürüne gitmektedir. HTE olarak alüminyum sektörünün ihtiyaç duyduğu ürünleri geliştirmek ve üretmek üzere Teknopark İstanbul’da kurulmuş bir Ar-Ge firmasıyız. Ürün geliştirme adımları, metotlar ve yaklaşımlar için ‘Ürün Geliştirme‘ makalesini okuyabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz için bize ulaşın.

Ziyaretçi Yorumları (4)