Site Rengi

Yoğunluk İndeksi Ölçümü

17.06.2020
7.263

Yoğunluk indeksi ölçümü, diğer adıyla vakum yoğunluk test cihazı ve HTE’nin bu alanda geliştirdiği İnovasyon ürünler hakkında bilgi vermek üzere bu makale hazırlanmıştır. Döküm işleminde, özellikle basınçlı ve klasik döküm işleminde erimiş metalin temizliği, saflığı son derece önemlidir. Ürün kalitesi üzerinde çok etkisi olan bu durum için test yöntemleri geliştirilmiştir. Yoğunluk indeksi test yöntemi buna en iyi örnektir. Örneği sıvı hale getirilmiş yani eritilmiş alüminyum alaşımının yoğunluk indeksi ölçülerek gazlılık durumu, saflık durumu ölçülebilir. Özellikle hidrojen gazı porozite oluşturmada en önemli aktördür alüminyum enjeksiyon döküm işleminde. Bu makale çalışmasında yoğunluk indeksi ölçümü, yoğunluk indeksi cihazı ve metotları üzerinde okuyuculara değerli bilgiler verilmiştir. HTE Endüstriyel Kontrol olarak geliştirdiğimiz Yoğunluk İndeksi Ölçümü Cihazı satın almak için bize ulaşın.

sıvı alüminyum yoğunluk indeksi ve gazlılık ölçümü

Neden Yoğunluk İndeksi Belirleriz

Ürün kalitesi üzerinde etkili olan yoğunluk indeksi, ergiyik metali optimize etmek ve kontrol etmek için kullandığımız bir parametredir. Bu sayede her bir çevrimde ergiyiğin aynı kalitede olduğu, böylece çıkan ürünlerinde aynı kalitede olduğunu garanti ederiz. Ürünlerin teslimatlarında yaşanan geri iadeleri minimize etmiş ve firmamızın verimliliğini arttırmış oluruz. Burada özellikle üretim sisteminde kaliteyi tanımlarken ‘Robüst Tasarım’ kavramı üzerinde durmak gerekir. Yani çıkan ürünlerin özelliklerinin değişiminin minimum olması. Şöyle ki, çıkan alüminyum ürünlerin çekme dayanımları çok büyük oranlarda, örneğin %20, değişiyorsa üretim sistemimiz robüst bir tasarım olmadığını gösterir. Üretim sisteminin parametrelerini optimize edebilmek için deneysel tasarımda çıkış parametresi olarak tanımladığımız yanıt değerleri belirleyip ölçmemiz gerekmektedir. Burada da ergiyik alüminyum veya diğer metallerin yoğunluk indeksi ölçümü ile parametreleri optimize edibelir.

Yoğunluk İndeksi Nasıl Ölçülür

Yoğunluk ideksi ölçümü için iki farklı erimiş numune gerekmektedir. Numunelerden birisi belirli vakum basıncı altında diğeri ise atmosfer basıncıyla işlem yapılır. Vakum altındaki erimiş metalde hidrojen gözeneklerinin oluşmasına izin verir, bu durum da atmosfer basıncında yapılandan daha az yoğun olduğu anlamına gelir. Katılaştırmadan sonar numuneler su içinde soğutulur, tartılar ve tam yoğunlukları belirlenir. Yoğunluk indeksi ise iki numune arasındaki yoğunluktaki yüzde farkını temsil eder. Yani bir nevi bağıl yoğunluk gibi düşünülebilir. Peki yoğunluk indeksi ölçümü sonrası bize bu sayı neyi ifade eder. Yani yoğunluk indeksi ne kadar düşük olursa o kadar temiz bir erimiş metale sahip olduğumuzu gösterir. Çıkan ürünler de o derece kaliteli olur.

Gazlılık Ölçüm Cihazı

Alüminyum üretiminde özellikle hidrojen gazı erimiş metalde önemli sorunlara sebep olur. Özellikle porozite artışına sebep olur. Aslında yoğunluk indeksi kavramı buradan gelmektedir. Gazlılık durumunu ölçerek yoğunluk indeksi değerini belirlemeye çalışırız. Gaz giderme işlemi ile bu durum minimize edilmeye çalışılsa da ölçüm yapılarak bunun ispatlanması gerekmektedir. Alüminyum enjeksiyon gaz giderme işlemi için ‘Alüminyum Enjeksiyon Gaz Giderme‘ makalesini okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu alanda danışmanlık, cihaz ve teknik destek almak için bize ulaşın.

Sıvı Alüminyum Alaşımı Yoğunluk İndeksi Ölçüm Cihazı

Alüminyum üretim sürecinde gazlılık ölçümü yani yoğunluk indeksi ölçümü çok önemlidir. Düşük yoğunluk indeksine sahip besleme elde edilmesi, gerek basınçlı döküm, gerek kokil döküm ve diğer döküm yöntemleri için önemli bir aşamadır. Alüminyum sektörü hızla büyüyen ve büyük miktarlarda üretim yapılan bir sektördür. Alüminyum hakkında detaylı bilgiye ‘Alüminyum Nedir?‘ makalesini okuyarak ulaşabilirsiniz. Alüminyum katı halde yoğunluğu 2.7  g/cm³, sıvı halde yoğunluğu 2.375  g/cm³ olan, erime noktası ise yaklaşık 660 °C olan önemli bir malzemedir. Alüminyum ürünler basınçlı döküm, hassas döküm, kokil döküm gibi yöntemlerle üretilmektedir. Alüminyum, enjeksiyon sistemi ile de yani basınçlı döküm tekniği ile üretilmekte ve büyük miktarlarda seri üretim ürünler üretilmektedir. Burada eriyik haldeki alüminyum malzemesinin yoğunluk indeksinin ölçümü, her parti üretiminde aynı değerin yakalanması üretim verimliliği açısından son derece önemlidir. Bunun için özel cihazlar geliştirilmiş ve hızlı bir şekilde bu test işlemi yapılabilmektedir.

yoğunluk indeksi ölçümü

Vakum Yoğunluk Test Cihazı Satın Alın

Alüminyum indeksi ölçümünde kullanılan cihazın bir başka adı ise Vakum Yoğunluk Test Cihazı olarak piyasada kullanılmaktadır. Bu cihaz, yani vakum yoğunluk test cihazı, metal enjeksiyon sektöründeki firmalar için ürün kalitesine yönelik önemli değerler veren bir üründür. HTE olarak ileri teknoloji, uluslararası pazar kalitesinde ürünleri geliştirip iç pazarda ve dış pazarda satışa sunmaktayız. Ürünlerin geliştirilmesinde Ar-Ge ekibimiz ile yüksek kalite ürünler kullanarak, uzman bilgisi ışığında ürünleri geliştirmekteyiz. ‘Genişletilmiş Ürün Geliştirme’ felsefesi ile yaptığımız çalışmalarda, çevik proje yönetimi (Agile Proje Yönetimi) yaklaşımı ile süreçleri yönetmekteyiz. Satış sonrası müşteri hizmetleri konusunda hassasiyetimiz vardır.

Yoğunluk İndeksi Ölçüm Cihazı Üretimi

HTE Endüstriyel Kontrol olarak alüminyum sektörünün ihtiyaç duyduğu yoğnuluk indeksi ölçüm cihazı üretimini yapmaktadır. Cihaz uluslararası kalitede ve yüksek teknolojiye sahiptir. Gerek kullanım kolaylığı gerekse hızlı ve doğru sonuç alma yeteneği ile müşterilerin iş akışlarında destek olmaktadır. Cihazlar hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

Fiyat Teklifi İçin Bize Ulaşın

    Ziyaretçi Yorumları

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.